Projekt "Zintegrowany system światłowodowych czujników naprężeń i temperatury do monitorowania warunków bezpieczeństwa w kopalniach" w ramach Działania 1.2 - Badania celowe Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020

Product Image

Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 Działanie 1.2 - Badania celowe

Projekt: „Zintegrowany system światłowodowych czujników naprężeń i temperatury do monitorowania warunków bezpieczeństwa w kopalniach”

Beneficjent: IPT Safety Sp. z o. o.

Kwota całkowita: 3 351 582,73 PLN

Kwota dofinansowana: 2 220 733,28 PLN

Celem projektu jest realizacja innowacyjnego systemu zintegrowanych sensorów światłowodowych. System jest dedykowany do kompleksowego monitoringu bezpieczeństwa w kopalniach.

  Obejmuje kontrolę takich zjawisk jak:
 • -osiadanie skał (badanie naprężeń powstałych w górotworze i małych zmian nachylenia)
 • -obsuwanie się hałd
 • -pożary i elementy przegrzewające się
 • -badania sejsmologiczne
 • -wybrane parametry urządzeń górniczych (np. przegrzewanie się rolek taśmociągów)
 • -inne wybrane parametry środowiskowe (np. temperatura i przepływ powietrza)

System będzie opierał się na zastosowaniu czujników światłowodowych. Z wykorzystaniem światłowodów możliwe jest stworzenie systemu iskrobezpiecznego, co jest wymogiem w zastosowaniach specjalnych. Ponieważ system nie jest zasilany elektrycznie, a pomiar i transmisja sygnału odbywa się za pomocą światła, jest on pasywny i całkowicie bezpieczny. Ponadto odznacza się także wysoką trwałością i odpornością na wilgotność. Prostsza i tańsza instalacja oraz obsługa urządzenia będzie możliwa ze względu na możliwość efektywnej integracji czujników światłowodowych różnych wielkości fizycznych. Ważnym atutem rozwiązania jest możliwość transmisji sygnału na wiele kilometrów w tym samym systemie, umożliwiając monitoring punktów odległych od siebie oraz umiejscowienie systemu analizującego (np. poza wyrobiskiem).

rpo.lubelskie.pl
mapadotacji.gov.pl

Szacowania dotyczące projektu


Zapytanie ofertowe dotyczące projektu


 1. Aparatura
 2. Materiały
 3. Usługi/Ekspertyzy
 4. Zatrudnienia

Background Image